HISTORIJA | Mart 24, 2022

Bosanski vladari: Mladen I i Mladen II Šubić

U sedmom nastavku našeg serijala o bosanskim vladarima u srednjem vijeku, govorimo o banovima Mladenu I i Mladenu II. Obojici iz plemićke porodice Šubića, koji su vladali dijelovima bosanske države i nosili naziv “ban bosanski”. Mladen I je vladao od 1299 do 1304, dok je Mladen II upravljao Bosnom od 1304 do 1320.

Bosanski vladari: Mladen I i Mladen II Šubić

U sedmom nastavku našeg serijala o bosanskim vladarima u srednjem vijeku, govorimo o banovima Mladenu I i Mladenu II. Obojici iz plemićke porodice Šubića, koji su vladali dijelovima bosanske države i nosili naziv “ban bosanski”. Mladen I je vladao od 1299 do 1304, dok je Mladen II upravljao Bosnom od 1304 do 1320.

Knezovi Bribirski (Šubići) su vlastela koja pripada najstarijim hrvatskim plemenima. Živjeli su na prostoru između Vranskog jezera, rijeke Krke i Skradinskog buka. Njihov centar nalazio se u Bribiru i Ostrovici. Starješine plemena su se nazivali Bribirskim knezovima, odnosno Šubićima. Značajnije se uzdižu u doba Pavla I, hrvatski ban od 1272 do 1312. On je brat Mladena I a otac Mladena II.

On je iskoristio borbu između Anžuvinaca i Arpadovića oko ugarskog prijestolja. Stao je na stranu Anžuvinaca i dobio od njih u feud Hrvatsku od planine Gvozda do rijeke Neretve s titulom hrvatsko-dalmatinskog bana. Svoju poziciju i vlast uskoro je proširio i gospodstvom nad Bosnom. Za bosanskog bana postavio je svog mlađeg brata Mladena I.

U povelji iz 1299. godine, ban Pavao se naziva banus Corouacie, Dalmatie et dominus Bosne. Ipak, tada Pavao još uvijek nije imao pod svojom kontrolom veći dio Bosne, osim prostora Donjih Krajeva, gdje je njegovu vlast priznao lokalni velikaš knez Hrvatin Stjepanić.

U ljeto 1301. godine Pavao poduzeo prvi pohod na Bosnu, na prostor humske kneževine, koju ipak trebamo posmatrati tada odvojene od Bosne. U proljeće iduće 1302. godine, pokrenut je novi vojni pohod, ovaj put direktno protiv bosanskog bana Stjepana I, čiji je cilj bio konačno pokoravanje Bosne. Na čelu pohoda se nalazio brat od Pava, Mladen I.

Ban Stjepan I je početkom juna 1302. godine svrgnut sa banske stolice, ni te godine nije bila odlučena sudbina Bosne. Sve i da je Mladen I ostvario trijumf u Bosni, njegov uspjeh nije bio odlučan niti trajan. Ostaci bosanske vojske i bosanskog naroda su tijekom druge polovine 1302. godine, izvodili iznenadne napade širom “Mladenove bosanske banovine”, što dovoljno govori da Bosna nije prihvatila novog osvajača. Koliko je otpor bio ozbiljan dovoljno govori podatak da je u jednom boju 1304. godine poginuo i sam Mladen I. Ipak, te godine vjerojatno je skršen, otpor čime će započeti vlast Mladena II Šubića

Po očevoj smrti, 1. maja 1312. godine, Mladen II je postao ban Hrvatske i "gospodar cijele Bosne”. Iscrpljujući rat u Bosni i sve veće zaoštravanje stanja na ostalim stranama primorale su Mladena II da promjeni politiku svog svog oca Paval I i da potpunu kontrolu nad Bosnom proba da ostvari preko podrške banu Stjepanu II Kotromaniću. Tako su Mladen i Stjepan prekinuli borbu svojih očeva, Stjepan se obavezao na vazalne obaveze prema Mladenu, a ovaj je povukao vojsku iz Bosne, poslije čega je Stjepan bez muka preuzeo vlast.

Iako ga je Mladenova podrška dovela na vlast, Stjepan je jasno mogao da vidi kako se razvija situacija u kraljevini Ugarskoj, ali i to da Mladen ima drugačije dugoročne planove za Bosnu, jer se u njegovoj tituli nalazilo i da je ban Bosne. Čim se ukazala prva prilika da se riješi Mladenovog utjecaja, Stjepan ju je iskoristio i već oko 1320. godine se približio Karlo Robertu, kralju Ugarske. Već krajem 1321. godine on pojačava svoje vojno prisustvo na granici ka banovini Hrvatskoj po Karlovom naređenju, kao što je uradio i ban Slavonije Ivan Babonić, jer je zategnutost odnosa unutar banovine Hrvatske jasno govorila da će doći do sukoba između bana i vlastele. Oružani sukob je planuo tokom proljeća 1322. godine i u odlučujućoj bici, nedaleko od Skadrina u kome je stolovao Mladen II, vlastela je odnijela jasnu pobjedu i Mladen se povukao u utvrđeni Klis. Završnu riječ je imao kralj Robert koji je došao u Knin i pozvao Mladena II da izađe pred njega. Kada se pojavio u Kninu bio je zarobljen i sproveden u tamnicu na sjeveru kraljevine Ugarske. Poslije sloma Mladena II, Stjepan II Kotromanić je nastavio da učvršćuje svoju vlast u Bosni.