Bosna i Hercegovina danas obilježava Dan džamija, u znak sjećanja na 7. maj 1993. godine kada je u Banjoj Luci do temelja srušena Ferhadija džamija, jedno od najvažnijih islamskih i kulturno-historijskih obilježja ovog prostora.
Ovaj datum, koji je zvanično ustanovio Rijaset Islamske zajednice u BiH, posvećen je ne samo Ferhadiji, već i stotinama drugih vjerskih objekata koji su planski uništavani tokom agresije na BiH između 1992. i 1995. godine. U tom periodu porušeno je 613 džamija, 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i više od 400 drugih vakufskih objekata.
Ferhadija, sagrađena 1579. godine kao zadužbina Ferhat-paše Sokolovića, bila je dragulj osmanske arhitekture i stub duhovnog života Bošnjaka u Banjoj Luci. Njeno rušenje nije predstavljalo samo fizičko uništenje vjerskog objekta, već je bilo pokušaj brisanja identiteta, kulture i historijskog prisustva Bošnjaka u ovom gradu.
Sedmi maj nosi i dodatnu, tragičnu simboliku. Na taj dan 2001. godine, prilikom pokušaja postavljanja kamena temeljca za obnovu Ferhadije, desio se brutalan napad grupe od oko 4.000 srpskih nacionalista na okupljene vjernike. Tom prilikom ubijen je Murat Badić, vjernik iz Cazina, koji je podlegao povredama zadobijenim tokom napada. Oko 300 Bošnjaka bilo je izloženo fizičkom nasilju, a desetine su hospitalizirane.
Uprkos nasilju i pokušajima da se istina i sjećanje izbrišu, Ferhadija je obnovljena i svečano otvorena 7. maja 2016. godine, tačno 23 godine nakon njenog rušenja. Tokom obnove korišteni su originalni kameni blokovi pronađeni na različitim lokacijama, što je dodatno naglasilo snagu poruke otpora, nade i istrajnosti.
Simbolika ovog datuma dodatno je pojačana 7. maja 2024. godine, kada je obnovljena i Arnaudija džamija, još jedna banjalučka ljepotica srušena tokom rata. Njen povratak na horizont Banje Luke potvrđuje da zločinačka ideologija nije uspjela u svom cilju – uništiti duhovno i kulturno prisustvo Bošnjaka.
Danas će u Ferhadiji, tačno u 12 sati, biti proučen Kelime-i-tevhid za sve vakife, graditelje i čuvare džamija, kao i dova za rahmetli Murata Badića. Islamska zajednica širom BiH organizira prigodne programe kojima podsjeća na važnost očuvanja vjerske i kulturne baštine.
Dan džamija nije samo podsjećanje na rušenje, već i snažan poziv na obnovu, zajedništvo i kolektivnu odgovornost. Džamije u BiH kroz stoljeća su bile više od bogomolja – bile su jezgra duhovnog, obrazovnog i društvenog života.
Rušenjem Ferhadije, Arnaudije i brojnih drugih džamija agresori su željeli uništiti ono što se oružjem ne može – dušu jednog naroda. Cilj je bio jasan: izbrisati sve tragove postojanja Bošnjaka na teritorijama koje su planirane za etničko čišćenje. No, usprkos tome, vjera, dostojanstvo i odlučnost naroda da obnovi svoje svetinje nisu slomljeni. Danas obnovljene munare širom zemlje svjedoče o tome da poruka zla nije prošla – i da pravda, istina i vjera žive i dalje.