HISTORIJA | Mart 13, 2022

Godišnjica reintegracije Ilidže

Na današnji dan 1996. godine općina Ilidža je reintegrirana, kako je i dogovoreno Dejtonskim sporazumom.

Godišnjica reintegracije Ilidže

Na današnji dan 1996. godine općina Ilidža je reintegrirana, kako je i dogovoreno Dejtonskim sporazumom.

Prije rata ova općina je bila u sastavu grada Sarajeva, te je brojala skoro identičan broj stanovnika kao i danas, nešto preko 60 hiljada.

Za vrijeme SFRJ, Ilidža je bila veliko industrijsko središte, te je bila 5. općina po ekonomskoj snazi u Bosni i Hercegovini.

Brojala je brojna preduzeća, te fabrike. U Hrasnici se nalazio poznati "FAMOS" sa preko 10.000 zaposlenih,  na Stupu "Šipad", na 1 km udaljenosti od centra Ilidže nalazio se elektroenergetski gigant "Energoinvest", u naselju Blažuj u funkciji je bila tvornica "Coca Cole", te tvornica drvne industrije "Bosanka".

Općina Ilidža je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu bila veoma značajna, na teritoriji ove općine nalazi se aerodrom. Kroz ovu općinu prolazi magistralna cesta od Sarajeva do Mostara, te pruga od Sarajeva do Ploča u Hrvatskoj. Također u neposrednoj blizini nalazi se planina Igman, koja je bila presudna za odbranu glavnog grada od agresora.

Sve ovo pobrojano, Ilidžu je stavljalo među vrh prioriteta agresora. Već početkom aprila 1992. godine, agresorke trupe te zločinci predvođeni SDS-om, postavljali su barikade kod aerodroma, zatim u naseljima Vojkovići, Stupsko brdo, te Stojčevac.

Agresorska vojska je tokom rata zauzela i kontrolisala veliki dio općine Ilidža, pod kontrolom Armije Republike Bosne i Hercegovine, ostala su naselja Hrasnica, Butmir i Sokolović Kolonija, te planina Igman. Butmir je bio jedini ulaz u grad kroz tunel spasa, koji je iskopan kako bi slobodne teritorije bile povezane sa Sarajevom.

Do kraja rata situacija na Ilidži je ostala nepromijenjena.

Potpisivanjem Dejtonskog sporazuma, oko 84% prijeratne općine Ilidža pripalo je Federaciji Bosne i Hercegovine, a ostatak je pripao Republici Srpskoj. Dio koji je pripao Republici Srpskoj danas nosi naziv Istočna Ilidža.

Nakon završetka rata, Ilidža bilježi konstantan rast, pa je tako danas među najrazvijenijim općinama Bosne i Hercegovine. Ovu općinu krase Igman, Vrelo Bosne, Velika aleja....