U Turskoj su u toku masovna hapšenja i ispitivanja osoba osumnjičenih za pokušaj oživljavanja, kako turske vlasti navode, „Fetulahove terorističke organizacije“ (FETO), grupe koja je označena kao odgovorna za pokušaj državnog udara 15. jula 2016. godine.
Prema pisanju turske novinske agencije Ihlas (IHA), najnovije istrage i svjedočenja otkrivaju kako su članovi FETO-a pokušavali „vrbovati“ studente putem organiziranih putovanja u zemlje Balkana, uključujući Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Albaniju. Cilj ovih putovanja bio je, kako se navodi, ispiranje mozga mladima i njihovo pridobijanje za ideologiju grupe.
U posljednje tri sedmice, turska policija je uhapsila 225 osoba povezanih s ovom terorističkom organizacijom. Operacije su bile fokusirane na južnu provinciju Gaziantep, ali su se proširile i na druge dijelove zemlje. Istrage su pokazale da su osumnjičeni praćeni gotovo godinu dana prije hapšenja, a da su neki od njih prethodno dvije godine nadgledali potencijalne regrute.
Prema IHA, osumnjičeni su nastavili praksu grupisanja potencijalnih članova prema stepenu njihove ideološke prihvatljivosti, vodeći detaljne baze podataka koje su uključivale i osobe koje bi se mogle udaljiti od grupe. Studenti su, prema navodima iz istrage, vođeni na sedmodnevna putovanja u balkanske zemlje, gdje je FETO još uvijek prisutan. Tokom tih putovanja, grupa je studentima pokušavala predstaviti vlastiti utjecaj u regiji.
Kako bi izbjegli sumnje i otkrivanje, FETO je organizirao da studenti sjede odvojeno u avionima, kako bi se prikrila organizirana priroda putovanja.
Jedan od pritvorenih, koji je učestvovao u putovanju u Albaniju u julu 2024. godine, priznao je da nije znao ko stoji iza organizacije:
– Rekli su mi da će to biti jednostavno putovanje koje uključuje vjersko obrazovanje. Kada sam stigao, shvatio sam da je to bilo u organizaciji FETO-a. Nisam poznavao te ljude, samo sam želio putovati – izjavio je.
Istrage su također otkrile složenu mrežu finansijera FETO-a, kao i metode koje je grupa koristila za prikrivanje novčanih tokova. Ankara FETO optužuje za dugogodišnju kampanju podrivanja države kroz infiltraciju u ključne institucije, uključujući vojsku, policiju i pravosuđe.
Operacije koje se trenutno provode nazivaju se po šefu policije Onderu Guzelu, koji je poginuo tokom pokušaja puča u Ankari. Turske sigurnosne službe tvrde da FETO i dalje ima aktivne članove unutar državnog aparata, iako su mnogi visokorangirani pripadnici pobjegli iz zemlje odmah nakon pokušaja udara 2016. godine.
U 2024. godini uhapšene su stotine osumnjičenih, uključujući i bjegunce koji su pokušali preći zapadnu granicu i pobjeći u Evropu. Uglavnom se radi o nižerangiranim članovima, dok su vodeći članovi još uvijek na slobodi.
Prema izvorima bliskim sigurnosnim službama, nakon smrti lidera organizacije Fetullaha Gulena u oktobru prošle godine, unutar FETO-a došlo je do sukoba i borbe za moć među 12 članova tzv. izvršnog odbora sa sjedištem u Pennsylvaniji.
– Unutar grupe vlada nepovjerenje, a finansijska stabilnost je ozbiljno narušena. FETO je tokom godina akumulirao ogromno bogatstvo kroz donacije, obrazovne i poslovne mreže u Turskoj i inostranstvu. Nakon Gulenove smrti, stariji članovi žele preuzeti kontrolu nad preostalim resursima – navodi izvor za IHA.