Indija je u srijedu izvela zračne napade na ciljeve u Pakistanu i pakistanskom Kašmiru, a Islamabad je uzvratio tvrdnjom da je srušio pet indijskih borbenih aviona, u najtežem oružanom sukobu dviju nuklearno naoružanih država u posljednjih 20 godina.
Indijska je strana objavila da je pogođeno devet ciljeva povezanih s “terorističkom infrastrukturom”, odnosno s napadom na hinduističke turiste u indijskom Kašmiru prošlog mjeseca, u kojem je ubijeno 26 ljudi, prenio je Reuters.
S druge strane, Pakistan tvrdi da je napadnuto šest lokacija, da je osam osoba poginulo, a 35 ih je ranjeno, dok se dvije vode kao nestale.
Prema lokalnoj policiji i svjedocima, indijske i pakistanske snage razmijenile su intenzivnu artiljerijsku vatru duž većeg dijela granice u Kašmiru. Indijska vojska objavila je da je u pakistanskom granatiranju poginulo troje civila.
Premijer Pakistana Shehbaz Sharif izjavio je da njegova zemlja odgovara na napade, ali nije dao detalje. Pokrajina Pendžab proglasila je vanredno stanje, a bolnice i službe hitne pomoći stavljene su u stanje visoke spremnosti.
Pakistanski vojni zvaničnici izjavili su da su među pogođenim objektima bile i dvije džamije, dok je ministar odbrane rekao da su svi pogođeni ciljevi bili civilni, a ne militantni kampovi, kako tvrdi Indija.
I dok raste strah od rata, analizirali smo vojne snage ovih dviju država.
Indija potrošila devet puta više na odbranu od Pakistana
Indija je 2024. potrošila gotovo devet puta više novca na odbranu nego Pakistan, saopštio je Štokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI).
Indijska odbrambena potrošnja, koja je peta po veličini u svijetu, porasla je za 1,6 posto, te ukupno iznosila 86,1 milijardu dolara tokom godine, dok su pakistanski vojni izdaci iznosili 10,2 milijarde dolara, pokazali su podaci SIPRI-ja.
Izvještaj je pokazao da pet najvećih potrošača na vojsku u svijetu – Sjedinjene Američke Države, Kina, Rusija, Njemačka i Indija – čine 60 posto ukupnih svjetskih vojnih rashoda, te su zajedno na odbranu potrošili 1.635 milijardi američkih dolara.
Vojnici
Podaci s portala Armed Forces pokazuju da Indija ima značajno više aktivnih vojnika (1,4 milion) od Pakistana (654.000).
Indija je po broju aktivnih vojnika druga u svijetu iza Kine (2,03 miliona), a Pakistan je sedmi.

Indija ima i dvostruko više rezervista, a vojno sposobnih ima 319 miliona stanovnika, dok Pakistan ima 48 miliona.
Kopnene snage
I u kopnenim snagama dominira Indija. Ima 4.215 tenkova, dok ih Pakistan ima 2.867.

Više od polovice trenutnog indijskog arsenala tenkova čine indijske verzije sovjetskog T-72 tenka, takozvani “Ajjeya” ili “Neosvojivi”. Druga po brojnosti vrsta tenka je T-90S Bhishma, razvijen uz asistenciju Rusije i Francuske.
Većinu pakistanskog tenkovskog arsenala čine tenkovi kineske proizvodnje prve generacije i noviji tenkovi kao što su “HIT Haider”, koji se proizvode u Pakistanu.

Po artiljerijskom naoružanju ove dvije države su prilično izjednačene, a u samohodnoj i raketnoj artiljeriji, po brojnosti, dominira Pakistan.
Zračne snage
U svojim zračnim snagama Indija ima ukupno 2.659 letjelica, dok ih Pakistan ima 1.504.
U zračnim snagama Indije dominiraju ruski Sukhoi Su-30MKI, trenutno ih ima 259 u aktivnoj službi. Napadačkih aviona britanske proizvodnje SEPECAT Jaguar ima više od 100. Ima više od 30 višenamjenskih aviona HAL Tejas domaće proizvodnje, kao i više od 30 francuskih Rafalea.
Pakistan najviše trenutno aktivnih ratnih aviona ima JF-17 Thunder kinesko-pakistanske proizvodnje (aktivno 156). U sastavu ima i veliki broj starih francuskih Mirage 3 i Mirage 5 višenamjenskih aviona, kao i više varijanti američkih F-16-ica.

Indija dominira u svim kategorijama, osim borbenih dronova – Pakistan ih ima 95, a Indija 12.
Mornarica
Indija ima značajno dominantniju mornaricu. Ima dva nosača aviona i 13 razarača, dok Paksitan nema ništa u tim kategorijama.
Nosač aviona INS Vikramaditya napravljen je u Bakuu 1987. godine i služio je u sovjetskoj mornarici pod imenom “Admiral Gorškov” do otpuštanja iz upotrebe 1996. godine. Indija ga je kupila 2004. i tranformisala da bi se zvanično upotrebljavao od 2013. godine. INS Vikrant je prvi indijski nosač aviona domaće proizvodnje, a u upotrebi je od 2013. godine.

Nuklearno oružje
Prema podacima kojima raspolaže Center For Arms Control and Non-Proliferation, sa sjedištem u Washingtonu, Indija ima najmanje 164 nuklearne bojeve glave, ali i kapacitete za lansiranje na kopnu, moru i u zraku. Drži se politike nazvane „No First Use“, prema kojoj nuklearno oružje nikada ne koristi prva, ali posljednjih godina razmišlja da to promijeni.
Nasuprot njoj, Pakistan ima najmanje 170 bojevih glava, ne pridržava se pravila „No First Use Policy“, ali nuklearne bojeve glave drži odvojeno od projektila i namjerava koristiti samo jednu ako bude trebalo, prenosi portal Net.