POLITIKA | Mart 8, 2022

Irfan Halilagić: Obrazovanju i kulturi moramo posvetiti znatno više pažnje nego u prethodnom periodu

Irfan Halilagić: Obrazovanju i kulturi moramo posvetiti znatno više pažnje nego u prethodnom periodu

Irfan Halilagić je rođen 1988. godine u Tuzli. Nakon završene Gimnazije u Lukavcu, 2011.godine. diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli i stekao zvanje diplomirani pravnik. Trenutno zaposlen u J.P. “RAD” Lukavac na mjestu Stručnog saradnika za pravne poslove. Aktivan je član Stranke demokratske akcije Lukavac od 2008. godine, a od 2015. godine obavljao funkciju predsjednika Asocijacije mladih SDA OO Lukavac, koja je svojim aktivnostima i organizacijom uspjela okupiti nekoliko stotina mladih sa područja cijele općine Lukavac i važi za jednu od najorganizovanijih na području Tuzlanskog kantona. Član Izvršnog odbora SDA Lukavac. Aktivno govori engleski jezik. Oženjen, otac dvoje djece, trenutno nastanjen u Lukavcu.

Od novog formiranja vlasti u Tuzlanskom kantonu, Irfan obnaša funkciju premijera Tuzlanksog kantona. Redakcija našeg portala razgovarala je sa novim premijerom Tuzlanskog kantona.

Inat: Nedavno ste imenovani za mandatara Vlade Tuzlanskog kantona od strane Stranke demokratske akcije, da li to znači da SDA nastoji promovirati i podržati kvalitetne mlade ljude unutar političkog djelovanja stranke, i uopšteno u javnoj sferi?

Pa sigurno je da se imenovanje ovog saziva Vlade Tuzlanskog kantona, na čijem čelu imam čast da budem, može i tako posmatrati. Mada moramo biti u potpunosti otvoreni i priznati da su nakon mog imenovanja na poziciju mandatara za sastav Kantonalne Vlade, taj kurs i opredjeljenje prepoznali i naši koalicioni partneri i da trenutno imamo možda i najmlađi sastav Vlade Tuzlanskog kantona. S druge strane imamo i nekoliko iskusnijih kolega na pozicijama ministara i za očekivati je da će naša poletnost, elan i energija uz njihovo iskustvo polučiti kvalitetne rezultate. Činjenica da smo kroz moj ekspoze prvi puta rad Vlade definirali nizom kratkoročnih mjera, sa tačno definisanim rokovima njihove implementacije, pokazuje jedan novi kurs rada kantonalnih institucija, a koji je upravo odlika mladosti.

Inat: Ovo je treći put da se od općih izbora 2018. godine uspostavlja Vlada TK, koje je Vaše viđenje trenutne situacije u Kantonu? Šta je to što bi trebalo uraditi u narednom periodu, a što prethodno imenovana vlast nije uradila?

Nakon općih izbora 2018. godine ovo je treći saziv Vlade. To je nažalost rezultat s jedne strane političkih pozicija u Skupštini Tuzlanskog kantona zahvaljujući čemu niti jedna od strana ne može reći da ima osiguranu poziciju većine za četvorogodišnji mandat. S druge strane tako podijeljene „političke karte“ stvaraju obavezu više za one političke partije koje osiguraju većinu i formiraju Vladu. Zapošljavanje po stranačkim linijama, brzopotezne smjene direktora, upravnih i nadzornih odbora, školskih odbora je stvarno nešto preko čega nismo mogli prelaziti i to su bili glavni razlozi zbog čega su se politički partneri okupljeni u skupštinskoj većini odlučili za smjenu prethodnog saziva Vlade. Kada je u pitanju naš plan djelovanja u narednom periodu, njega u velikoj mjeri određuju trenutna politička, ekonomska i socijalna situacija, i on je, odgovor Vlade TK na izazove s kojima se trenutno suočava Tuzlanski kanton. Kratko je vrijeme pred ovim sazivom Vlade. Mi do izbora u oktobru imamo osam mjeseci i zbog toga smo predložili nekoliko kratkoročnih mjera kojima ćemo nastojati brzo djelovati, zaštititi naše građane, ali i postaviti zdravije temelje za rad naredne kantonalne Vlade.

Inat: Koji su Vaši planovi za naredni period kada su u pitanju koraci ka progresivnijem djelovanju i promoviranju pozitivinih vrijednosti s obzirom na tešku situaciju općenito, na državnom nivou? Koje su to akcije koje je neophodno poduzeti na poljima sigurnosti, socijalne politike, te vanjske saradnje?

Vlada Tuzlanskog kantona nema ingerencije niti može djelovati na državnom nivou. Za te izazove imamo Vijeće ministara i Parlamentarnu skupštinu BiH, te ostale državne institucije. Naš domen su ingerencije koje su povjerene kantonalnim institucijama i u tom smislu već smo, u cilju osiguranja većeg stepena sigurnosti naših građana planirali izdvojiti ukupno 15 miliona KM i  pokrenuli smo aktivnosti u cilju opremanja Uprave policije Tuzlanskog kantona, Kantonalne uprave civilne zaštite i nabavke određenih artikala za potrebe kantonalnih robnih rezervi. Već nakon prvog sastanka kojeg smo imali  moram istaknuti da nismo zadovoljni stanjem koje smo zatekli u ovim oblstima i da postoji mnogo prostora i potrebe za djelovanjem.

U oblasti socijalne zaštite poduzet ćemo korake da osiguramo da porodilje u Tuzlanskom kantonu dobiju naknadu od 1.000 KM, što će biti i naš doprinos pronatalitetnoj politici i odgovor na negativna demografska kretanja kojima našalost u proteklim godinama svjedočimo. Svjesni smo da je iznos koji se uplaćuje kao dječiji doplatak nije zadovoljavajući i cilj nam je da ga povećamo za 50%. Znamo da i to nije nešto što će riješiti sve probleme, ali je sigurno pokazatelj naše dobre volje da i u ovoj oblasti odgovorimo na valove poskupljenja koji pogađaju naše građane.

Ne smijemo zaboraviti ni naše borce i njihov doprinos odbrani Bosne i Hercegovine. Egzistencijalnu naknadu demobilisanim borcima planiramo već od mjeseca marta povećati za 25%.

Kroz stipendiranje posebno nadarenih učenika i studenata cilj nam je da prepoznamo one najbolje među mladima, da im damo do znanja da je prepoznat njihov rad i zalaganje i da smo ga spremni nagraditi i stimulirati njihovo dalje zalaganje. Kada su u pitanju mladi, kultura i sport, kroz resorno ministarstvo ćemo, rebalansom Budžeta TK za 2022.godinu povećati sredstva podrške sportskim, te projektima kulture i stvaralaštva mladih.

Svjesni da se i naši poljoprivrednici u ovom vremenu susreću sa brojnim izazovima, ali i činjenica da poljoprivredna proizvodnja mora biti naše strateško opredjeljenje , planirali smo povećati poticaje poljoprivrednim proizvođačima i ruralnom razvoju.

Evo to su samo neke od aktivnosti koje smo započeli već prvog dana kako smo stupili na dužnost. Naravno imamo i još nekoliko veoma značajnih projekata o kojima bismo mogli razgovarati nekom drugom prilikom.

Inat: Da li imate u vidu plan za mlade Tuzlanskog kantona? Koliko pažnje planirate posvetiti kulturi i obrazovanju, sa posebnim osvrtom na akademsku zajednicu, visoko obrazovanje i studente? Konkretno, koliko pažnje je potrebno posvetiti modernizaciji i usavršavanju sistema obrazovanja mladih na nivou TK?

Hvala Vam na ovom pitanju, na koje sam i tokom prethodnog pitanja već djelomično dao odgovor. Naravno da imamo plan za mlade ljude i svjesni smo da mladim ljudima, obrazovanju i kulturi moramo posvetiti znatno više pažnje nego u prethodnom periodu. Možda će upravo to i biti jedna od naših specifičnih razlika u odnosu na naše prethodnike. Kako smo već rekli, relativno smo mlad saziv Vlade i prilično dobro razumijemo i potrebe i probleme i htjenja mladih osoba.Već na prvoj sjednici Vlade razgovarali smo i Univerzitet u Tuzli usmjerit ćemo da se agilnije i efikasnije pozabavi pitanjima Kampusa Univerziteta. Imamo na raspolaganju jedan ogroman potencijal za razvoj Kampusa, koji je nažalost do sada minimalno iskorišten. Zadatak Ministarstva obrazovanja nauke i nadležnih organa JU Univerzitet u Tuzli je da odmah poduzmu potrebne aktivnosti s ciljem pokretanja postupka izrade projektne dokumentacije Kampusa Univerziteta u Tuzli, kao preduslova za početak njegove izgradnje. Očekujemo da u relativno kratkom roku Vladi Kantona i Ministarstvu finansija dostave odgovarajuće prijedloge visine i načina objezbjeđenja potrebnih sredstava za realizaciju navedenog projekta.

S druge strane Univerzitet mora krenuti i sa širom primjenom savremenih informacionih tehnologija kako bi se studnetima, ali i nastavnom osoblju i saradnicima olakšao rad i studiranje. Od iduće akademske godine cilj nam je da uspostavimo sistem i omogućimo elektronsku prijavu ispita na Univerzitetu u Tuzli. Ali to je samo početak i jedan od prvih zadataka.

 

Inat: Koliko smatrate važnom bosanskohercegovačku dijasporu, i da li postoji mogućnost saradnje sa istom na kantonalnom nivou?

Bosanskohercegovačka dijaspora je potencijal koji nažalost do sada nije adekvatno iskorišten. Osim ino – doznaka u smislu neplanskog priliva novca i svojevrsne socijalne pomoći našem stanovništvu, do sada se niko nije bavio planskim usmjeravanjem niti privlačenjem naše dijaspore da u Bosnu i Hercegovinu planski investiraju sredstva. Smatram da je tu prostor u kojem možemo tražiti nau šansu. Usmjeriti našu dijasporu da otvaranjem svojih proizvodnih pogona ili iniciranjem kompanija u kojima rade u zemljama zapadne Europe, da ovdje u Bosni i Herceogvini otvore svoje proizvodne pogone, našim sugrađanima pruže mogućnost da rade, zarađuju i stvaranjem nove vrijednosti sami ostvare dohodak. Uporedit ću to sa starom izrekom koja kaže da je mnogo produktivnije čovjeku dati štap i naučiti ga da peca, nego mu svaki dan iz milostinje dati jednu ribu. U tom smislu mislim da imamo mnogo prostora za djelovanje, pa bih i ovu priliku iskoristio da pozovem predstavnike naše dijaspore, udruženja naših građana i naše poduzetnike koji rade u zemljama zapadne Europe, da dođu iskažu interes, a ja lično i Vlada Tuzlanskog kantona bit ćemo im servis da pomognemo u ostvarenju njihovih poslovnih planova.

Razgovarala: Maida Šljivić