POLITIKA | Februar 21, 2021

OSCE se bavi govorom mržnje na društvenim mrežama, dok ostaju nijemi na izljeve mržnje u praksi

Nakon posljednjeg nastavka konstituirajuće sjednice Gradskog vijeća Grada Mostara, na kojoj je nakon desetodnevne trakavice, konačno završen izbor gradonačelnika Mostara, društvene mreže postale su uzavreli teren za politička prepucavanja.

OSCE se bavi govorom mržnje na društvenim mrežama, dok ostaju nijemi na izljeve mržnje u praksi

 Mario Kordić, kandidat Hrvatske demokratske zajednice, nakon trećeg kruga glasanja sa 17 osvojenih glasova novi je gradonačelnik Mostara, pobijedivši protukandidata iz Koalicije za Mostar dr. Zlatka Guzina koji je imao 16 osvojenih glasova, dok su bila 2 nevažeća glasa. Sasvim je jasno i evidentno da su 2 nevažeća glasa u suštini glasovi vijećnica Naše stranke, Irme Baralije i Boške Ćavar presudili da gradonačelnik Mostara ponovo bude iz reda HDZ-a.

Nakon izbora, razmjena političkih stavova i mišljenja nastavljena je na društvenim mrežama, a vijećnice Baralija i Ćavar su skoro svaki komentar okarakterisale kao napad na sebe i stavljanje mete na čelo, viktimizirajući sebe i tako amnestirajući od posljedica svojih odluka. Indikativno je to da se munjevitom brzinom u zaštitu vijećnica Naše stranke od govora mržnje na društvenim mrežama stavio OSCE.

Ovaj potez OSCE-a svakako bi bio za pohvalu, da su barem sličnom brzinom osudili stvarne izljeve mržnje u praksi, oličene u posljednjem napadu na Aladža džamiju, napadu na Partizansko spomen groblje u Mostaru, kao i konstantnim zastrašivanjima povratnika u entitet RS, uz naglasak da se ni danas djeci u školama u RS-u ne dozvoljava izučavanje bosanskog maternjeg jezika, što bi bio odličan potez OSCE-a povodom 21. februara, Međunarodnog dana maternjeg jezika.