HISTORIJA | Mart 2, 2021

Pamet u glavu Bosanci i Hercegovci

"Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?“. Od 63,6% građana koji su izašli na rerefendum, 99,7% izjasnilo se za nezavisnosti BiH, a 0,3% protiv.

Pamet u glavu Bosanci i Hercegovci

Narod je donio odluku- suverena i nezavisna Bosna i Hercegovina otvorena prema komšijama i svijetu, građanska republika ravnopravnih i slobodnih građana i ravnopravnih i slobodnih naroda.

Rezultati referenduma su omogućili međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine kao nezavisne države. Zemlje članice Evropske zajednice priznale su Bosnu i Hercegovinu 6. aprila 1992. godine. Sjedinjene Američke Države priznale Bosnu i Hercegovinu dan kasnije, 7. aprila. Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine primljena u punopravno članstvo Ujedinjenih naroda.

Faktor | Značajni datumi u historiji BiH: Prije 28 godina zastava sa  ljiljanima se zavihorila u UN-u

Nije se vizija ovakve Bosne i Hercegovine sviđala njenim neprijateljima, pa se već u prvim danima svoje nezavisnosti našla pod njihovim barikadama. Postalo je jasno da prijetnje o nestanku muslimanskog naroda koje je Karadžić uputio u skupštini Bosne i Hercegovine nisu bile samo uzaludno trošenje riječi, već dobro razrađeni plan koji je kasnije rezultirao genocidom i etničkim čišćenjem.

Alija Izetbegović je govorio: "Bosni i Hercegovini je onemogućeno da svojim građanima pruži blagodati slobode, nezavisnosti i međunarodnog priznanja. Bosna nije nikla tek sada, nakon disolucije Jugoslavije. Ona je bila nezavisna evropska kraljevina još prije šest vijekova. Nalazila se na razmeđu između istočne i zapadne crkve, sa različitim duhovnim pravcima. I tada su je priznavale susjedne zemlje, uključujući i Svetu Stolicu i njenog poglavara.

Zatim su slijedili vijekovi burne historije, čiji je rezultat Bosna i Hercegovina kao multinacionalna, multireligiozna i multikulturalna zajednica. S ponosom smo isticali taj aspekt Bosne i Hercegovine i sa pravom govorili strancima da smo kutak Evrope na Balkanu. Ali sada je sve to došlo u pitanje. Bosna je postala poprište genocida."

Nakon teških godina koje je agresor priredio Bosni i Hercegovini, došle su i godine mira.I u tom miru je teško bilo pronaći smiraj, ali želja za državom, ljubav prema domovini bila je jača i od smrti. 

Prije 29. godina izrečeno je sudbonosno "Za" koje je značilo nezavisnost. Nama danas ostaje svakodnevno izricanje sudbonosnog "Za" koje će značiti opstanak Bosne i Hercegovine čiji se neprijatelji nikad nisu umirili i koji još uvijek traže način da je udalje od njene istinske vizije - suverene, građanske republike ravnopravnih građana i naroda.