POLITIKA | Januar 28, 2022

Pregovori oko Ukrajine: Odbačeni zahtjevi Rusije, SAD nudi "diplomatski put" izlaska iz krize

Bidenova administracija odbila je zahtjev da se Ukrajini trajno zabrani pridruživanje NATO-u i rekla da se o savezničkom raspoređivanju trupa i vojne opreme u istočnoj Evropi ne može pregovarati.

Pregovori oko Ukrajine: Odbačeni zahtjevi Rusije, SAD nudi "diplomatski put" izlaska iz krize

Sjedinjene Države su odbacile ključni zahtjev Rusije da se Ukrajini zabrani ulazak u NATO. Zvaničnici SAD-a kažu da vjeruju da je Moskva spremna za invaziju, ali su ponudili, kako su nazvali, novi "diplomatski put" izlaska iz krize. Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je u srijedu da će narednih dana ponovo razgovarati s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom.

"Nazire se težak i dug put pregovora ako Rusija izabere diplomatsko riješenje krize", rekao je Blinken. Također je obnovio ponudu o "recipročnim" mjerama za rješavanje zajedničkih sigurnosnih problema, uključujući smanjenje projektila u Evropi i transparentnost vojnih vježbi i zapadne pomoći Ukrajini. Blinken je jasno stavio do znanja da Sjedinjene Države neće popustiti na suštinskom zahtjevu Rusije da se Ukrajini nikada ne dozvoli pridruživanje NATO-u, vojnom savezu kojeg podržavaju SAD.

"Iz naše perspektive, ne mogu biti jasniji - vrata NATO-a su otvorena, ostaju otvorena i to je naše opredjeljenje", rekao je Blinken. Nije bilo trenutnog odgovora iz Rusije, ali su ruski zvaničnici upozorili da će Moskva brzo preduzeti "mjere odmazde" ako SAD i njeni saveznici odbiju njene zahtjeve.

Mjesec dana nakon što je Rusija iznijela sveobuhvatne sigurnosne prijedloge, nakon što je poslala desetine hiljada vojnika na ukrajinsku granicu, SAD su dostavile koordiniran odgovor sa saveznicima iz NATO-a rekavši da su spremne za bilo koji slučaj. Sjedinjene Države su upozorile na ozbiljne i brze posljedice ako Rusija izvrši invaziju, uključujući moguće lične sankcije predsjedniku Vladimiru Putinu, a NATO je stavio 8.500 vojnika u pripravnost.

"Dok se nadamo i radimo na dobrom rješenju - deeskalaciji - spremni smo i na najgore", rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Američki predsjednik Joe Biden, razgovarajući s evropskim liderima putem video-konferencije u utorak, rekao je da bi svaki ruski vojni napad na Ukrajinu izazvao "ogromne posljedice" i čak bi mogao "promijeniti svijet". Kremlj je upozorio da bi pokušaji kažnjavanja Putina lično bili "destruktivni".

S druge strane, Rusi nisu zadovoljni dosadašnjim pregovorima. "Nije bilo pozitivnog odgovora na glavno pitanje" zahtjeva Moskve za zabranu ulaska Ukrajine u NATO, izjavio je danas ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Ali "postoji odgovor koji daje nadu za početak ozbiljnog razgovora o sporednim pitanjima", dodao je on.

"Ne može se reći da su naši stavovi uzeti u obzir, ili da je pokazana spremnost da se uzmu u obzir naše zabrinutosti", dodao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Ipak, Moskva neće ishitreno reagovati prema Peskovu, koji je rekao: "Nemojmo žuriti sa procjenama, potrebno je vrijeme za analizu".

Tenzije između Rusije i Zapada dostigle su vrhunac nakon Hladnog rata nakon što je Moskva rasporedila desetine hiljada vojnika na ukrajinskoj granici, što je izazvalo strah od invazije. Rusija poriče bilo kakve planove za invaziju, ali je prošlog mjeseca iznijela zahtjeve za široke sigurnosne garancije sa Zapada, uključujući da se Ukrajini nikada ne dozvoli da se pridruži vojnom savezu NATO-a predvođenom SAD-om.