POLITIKA | Mart 29, 2021

Ko zavađa Skaku i Bogićevića?

Polazeći od pretpostavke da značajan dio javnosti budno prati politička i društvena dešavanja u glavnom bosanskohercegovačkom gradu u proteklih nekoliko godina, a posebno posljednjih nekoliko mjeseci, nameće se utisak da u Sarajevu – niko ni s kim ne može.

Ko zavađa Skaku i Bogićevića?

Do jučer su bila aktuelna dešavanja u vezi sa izborom 39. gradonačelnika Grada Sarajeva te se vodila politička utakmica između predstavnika trenutne vlasti u Sarajevu tzv. Trojke (ranije: Četvorke, Šestorke) te SDA kao trenutno opozicione stranke u gradu Sarajevu. 

Politički stav političkog projekta zvanog Trojka (ranije: Četvorka, Šestorka) je bio da gradonačelnik Grada Sarajeva treba biti g. Bogić Bogićević, dok je trenutni gradonačelnik Grada Sarajeva g. Abdulah Skaka, funkcioner SDA. 

Ne možemo a da se ne oslobodimo utiska da su dva najozbiljnija kandidata za navedenu poziciju, g. Bogićević i g. Skaka, u dubokom i teškom sukobu svojim političkim stavovima, načinima upravljanja, historijatom te nastupom. Taj sukob, naravno, nije ličan niti direktan. On se nameće kao privid kroz medije, društvene mreže, saopćenja za javnost, javne nastupe. Nastupe, uglavnom, partijskih funkcionera.

Prije nego što postavimo suštinsko pitanje: ko zavađa Skaku i Bogićevića, potrebno je znati sljedeće.

Dedo ovovremenog Abdulaha Skake je također Abdulah Skaka, jedan od inicijalnih osnivača Stranke demokratske akcije. Dakle jedan od osnivača partije u vremenu kada nije bilo partije do Partije. Također, drugi dedo ovovremenog Abdulaha Skake je suđen u montiranom procesu 1983. godine kao Mladi musliman. Ovoremeni Abdulah Skaka je najmlađi gradonačelnik Grada Sarajeva u povijesti. Željeli to priznati ili ne, najmlađi gradonačelnik Grada Sarajeva je za četiri godine mandata uradio mnogo: vratio je u pogon simbol Sarajeva, Trebevićku žičaru, obnovio kultni Vidikovac na Trebeviću, obnovio Olimpijski muzej Sarajeva, bio domaćin EYOF-a te vratio život sarajevskoj Vijećnici. Ovdje ćemo stati uvažavajući vrijeme čitalaca.

S druge strane, Bogić Bogićević je rođen 1953. godine u Ugljeviku. 1989. godine izabran za člana Predsjedništva SFRJ iz Bosne i Hercegovine sa 200 000 glasova građana Bosne i Hercegovine. U martu 1991. godine je na sjednici Predsjedništva SFRJ svojim glasom „PROTIV“ kontra Miloševićevih glasova „ZA“ spriječio uvođenje vanrednog stanja te de facto onemogućio Miloševiću kreiranje Velike Srbije u dva poteza. Tokom cijele agresije na Bosnu i  Hercegovinu i tokom opsade Sarajeva živio je u Sarajevu, sa svojim narodom. Nakon agresije, bio je zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, potpredsjednik Socijaldemokratske partije BiH i predsjednik Olimpijskog odbora BiH. Dobitnik je Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva. Ovdje ćemo također stati uvažavajući vrijeme čitalaca, mada se ima za kazati mnogo više.

Zašto je bitno podsjetiti na sve ovo?

Pred samo svitanje velikosrpskog i velikohrvatskog projekta 90-ih, u Bosni i Hercegovini su živjeli raja, i papci. U Sarajevu su živjeli raja, i papci. Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, u Sarajevu su živjeli bosnoljubi i vizionari slobodne, suverene i cjelovite Bosne i Hercegovine, dok su sa brda krvlju opijeni granatirali kasnije međunarodno presuđeni ratni zločinci. Nakon agresije, u Sarajevu su nastavili da žive bosnoljubi i vizionari slobodne, suverene i cjelovite Bosne i Hercegovine, a Sarajevo opet ciljaju novim oružjima međunarodnopravno ozakonjeni zločinci i separatisti.

Odgovor na pitanje ko zavađa Skaku i Bogićevića se krije u odgovorima na sljedeća pitanja: 

Ko je svojim političkim djelovanjem podijelio bosnoljube na nas i njih(a)?

Ko je svojim populističkim spinovima gurnuo bosanske patriote u međusobni sukob?

Ko svojim nastupima kvazikrivično goni, optužuje i ujedno sudi za „kriminal i korupciju“?

Kome je u interesu politička blokada Grada Sarajeva, Federacije Bosne i Hercegovine i države Bosne i Hercegovine? 

Ostavljamo na slobodnu procjenu svakom čitaocu da za sebe da odgovor na postavljena pitanja, a mi molimo sve razumne i patriotske političke aktere u Sarajevu da upute javno izvinjenje g. Bogiću Bogićeviću zbog trgovanja njegovim časnim imenom u sitnopolitičke svrhe (sitnopolitička svrha, po slobodnoj ocjeni autora, je drugo ime za fenomen naziva Marić Ivana te fenomen naziva predsjedavajući Gradskog vijeća), da skupe dovoljno hrabrosti i pokažu državničku zrelost u nadolazećem periodu kroz široke i otvorene međustranačke razgovore svih vijećnika Gradskog vijeća Grada Sarajeva i da nađu kvalitetno rješenje trenutne situacije u interesu svih građana Sarajeva te da svoj politički diskurs konačno vrate na izvorne postavke: za raju ili za papke!

U suprotnom će dosadašnjim načinom sticanja svog biračkog tijela uraditi ono što neprijatelji Bosne i Hercegovine i žele: uvesti u misao svakog građanina države Bosne i Hercegovine da ona ne može i ne treba da postoji.