DRUŠTVO | April 20, 2021

Oni su garant opstanka Bošnjaka u Stocu: Udruženje mladih “Vatan”

Udruženje mladih “Vatan” zvanično je osnovano održavanjem Osnivačke sjednice Skupštine 27. januara 2021. godine, na kojoj su članovi izabrali svoje organe upravljanja. Za predsjednika udruženja izabran je student na Univerzitetu “Džemal Bijedić” u Mostaru Rijad Gutošić, dok je za zamjenicu predsjednika izabrana Medina Obradović.

Oni su garant opstanka Bošnjaka u Stocu: Udruženje mladih “Vatan”

Udruženje mladih “Vatan” zvanično je osnovano održavanjem Osnivačke sjednice Skupštine 27. januara 2021. godine, na kojoj su članovi izabrali svoje organe upravljanja. Za predsjednika udruženja izabran je student na Univerzitetu “Džemal Bijedić” u Mostaru i bivši sekretar Unije studenata, Rijad Gutošić, dok je za zamjenicu predsjednika izabrana Medina Obradović.

Rijad Gutošić je za Inat.ba govorio o udruženju, motivima osnivanja, misiji djelovanja, aktivnostima i budućim projektima.

Koji je osnovni motiv osnivanja omladinskog udruženja “Vatan” i šta vas je potaklo na ideju da osnujete udruženje? 

Ideja za osnivanje našeg udruženja je nastala krajem prošle godine. Motivi su mnogobrojni. Prvenstveno, u Stocu nije postojalo udruženje ovakvog tipa. Istina, prije par godina u našem gradu djelovalo je nekoliko udruženja i organizacija koje su radile zaista korisne stvari za lokalnu zajednicu. Međutim, njihov rad se polako ugasio, tako da smo mi, stolački studenti i srednjoškolci, odlučili uzeti stvar u svoje ruke i pokušati to promijeniti.
Pored navedenih stvari, bili smo zabrinuti omladinskom svijesti o domovini, pa je upravo to i odredilo fokus našeg djelovanja. Možemo se pohvaliti da smo prvo udruženje ovakvog tipa u našem gradu. 

Da li je i u kojoj mjeri je aktivna stolačka omladina? Kako ste zadovoljni odzivom na vaše projekte i akcije u dosadašnjem radu udruženja? 

Stolac je mali grad, svi se međusobno poznajemo, tako da svako ko radi dobre i korisne stvari, nesumnjivo će imati podršku dobrog dijela omladine, što znamo iz ranijih iskustava. Međutim, trenutna situacija sa pandemijom i nije baš na zavidnom nivou, pa još izbjegavamo raditi projekte koji uključuju veći broj ljudi. Nadamo se da će stanje iz dana u dan biti bolje, te da ćemo u drugoj polovini godine imati priliku naše planove sprovesti u djelo. 

S obzirom da je udruženje osnovano početkom godine, da li ste općenito zadovoljni radom? Možete li nam navesti fokus vašeg djelovanja i koje ste to aktivnosti uspjeli realizovati u ovom kratkom periodu? 

Kao što sam već rekao, jedan od motiva osnivanja udruženja bio je manjak svijesti mladih o domovini i važnosti domovine. Shodno tome, fokus našeg djelovanja nam je buđenje duha mladih, te da mladi shvate važnost čuvanja i očuvanja kako našeg Stoca, tako i domovine nam Bosne i Hercegovine. Pored toga, ciljevi i djelatnosti na koje ćemo biti fokusirani su kulturni sadržaji, sportski događaji, humanitarne akcije i razvoj turizma. 

Što se tiče našeg rada, pandemija nas ograničava, ali s obzirom na mogućnosti pokušavamo izvući maksimum.
Naša prva aktivnost, koja je i najviše odjeknula bila je povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Noć prije 1.3. okitili smo centar našeg grada, tako da je jedan od naših najbitnijih praznika Stolac dočekao u bojama i zastavama Bosne i Hercegovine.
Pored toga, u osnovnoj školi podijelili smo letke o važnosti Dana nezavisnosti, gdje smo osnovcima pokušali objasniti šta se zapravo desilo 29. februara i 1. marta 1992. godine te kolika je žrtva podnesena za državu koju imamo. 

Neposredno pred ramazan smo u saradnji sa Džematskim odborom Stolac podijelili 68 paketa pomoći našim socijalno ugroženim sugrađanima, koje su osigurali naši Stočani u dijaspori. 

Trenutno smo dio organizacije "Stolačkog cenera" - utrke kroz Stolac, prvog događaja ovakvog tipa u našem gradu. 

Za kraj, recite nam nešto više o položaju Bošnjaka, a pogotovo bošnjačke omladine u Stocu? 

O položaju Bošnjaka u Stocu, kao i o njihovom inatu zna se od poslijeratnog povratka. 

Mi, omladina, i najmanje sitnice navikli smo tražiti na drugim mjestima, a ne od vlasti u našem gradu. Nažalost, znamo da će to već unaprijed biti odbijeno. Tako da za većinu projekata koje mladi urade u Stocu nisu ni na kakav način pomognuti od općinske vlasti. Većinom se isti finansiraju od strane ministarstava, kako na kantonalnom tako i na entitetskom nivou, raznih fondacija itd. 

Međutim, problem koji zahvata sve mlade Stoca je isti - nezaposlenost. Nepostojanje radnih mjesta primorava većinu Stočana da poslije fakultetskog obrazovanja svoj život nastavi van Stoca. Mi smo upravo ta generacija koja je dužna izvršiti promjene, što je i ideja vodilja našeg udruženja.