HISTORIJA | April 16, 2021

Sjećanje na generala Rasima Delića : Nepravedna borba sa nadmoćnima

General Rasim Delić rođen je 4. februara 1949., u Općini Čelić. Osnovnu školu i gimnaziju završava u Brčkom, a sa 18 godina se upisuje na Vojnu akademiju Kopnene vojske i koju je završio kao drugi u klasi 31. jula 1971. Iste te godine stupa u službu JNA. U kojoj ostaje do 13. aprila 1992. godine kada napušta JNA i uključuje se u snage Teritorijalne odbrane BiH (TO BiH).

Sjećanje na generala Rasima Delića : Nepravedna borba sa nadmoćnima

Tokom službe u JNA obavljao je zadatke i dužnosti u različitim artiljerijskim jedinicama:

Komandant artiljerijske divizije (od 15. oktobra 1980. do 20. septembra 1984.)
Načelnik štaba i zamjenik komandanta mješovitog artiljerijskog puka (od 21. septembra 1984. do 27. avgusta 1985)
Komandant mješovitog artiljerijskog puka (od 28. avgusta 1985. do 31. avgusta 1988 i od 1. avgusta 1989. do 15. jula 1990). U međuvremenu je, 22. decembra 1987, unaprijeđen u čin potpukovnika.
Pomoćnik načelnika odjeljenja za operativno-nastavne poslove u Komandi 4. korpusa JNA u Sarajevu (od 16. jula 1990. do 13. aprila 1992)

 

Dana 13. aprila 1992. godine, zvanično je zatražio otpust iz JNA i stupio u snage Teritorijalne odbrane BiH (TO BiH). „Kada ga je u večernjim satima 12. aprila 1992. godine iz Štaba TO zvao Rašid Zorlak, Delić mu je rekao da ujutro napušta JNA: “Ovoj armiji dugujem pištolj, evo pištolj. Dugujem to, izvolite to. I ne želim ništa da ponesem iz armije. Nosim samo ono što znam.” Ujutro, 13. aprila, Rasim Delić i potpukovnik Mahmut Ferhatbegović su zatražili od generala Karanušića vozilo. General im je dao vozilo, jer je i sam bio svjestan situacije obzirom da je bio Hrvat. Dobili su “Ladu nivu” i vozača, koji je bio na odsluženju vojnog roka. Kada su se spustili do punkta, kojeg su tada držali policajci Stanice javne bezbjednosti Stari Grad, zaustavili su se. Kada su ih policajci pitali kuda će, oni su im odgovorili da napuštaju JNA, na šta su dobili odgovor “Sa srećom”. Kada je došao u Komandu JNA na Bistriku, presvukao se u civilnu uniformu i otišao kod personalca Muharema Nadžaka da i njemu saopšti da napušta JNA, te da zatraži otpusnicu. Nakon toga se ladom uputio prema Štabu TO.“

Deliću je 16. aprila 1992. naređeno da napusti Sarajevo i da u Visokom počne sa grupom oficira organizaciju TO Srednje Bosne. Od 12. maja 1992. je postao član Glavnog štaba TO i službeno zadužen za organizovanje i komandovanje oružanim borbenim dejstvima na teritorijama općina Fojnica, Kreševo, Kiseljak, Visoko, Ilijaš, Vogošća, Breza, Vareš i Olovo. A  20. maja 1992. g., Rasim Delić je postavljen za vršioca dužnosti načelnika Odjeljenja za operativno planiranje i obuku ARBiH.

Od 8. juna 1993. do kraja rata u Bosni i Hercegovini komandant General štaba Armije RBiH. Gdje ostaje sve do kraja rata i pod njegovom komandom ARBiH izrasta u respektabilnu i obučenu vojnu silu.

Nakon slamanja i zaustavljanja hrvatske agresije, potpisivanja Washingtonskog sporazuma i uspostavljanja Vojske Federacije Bosne i Hercegovine, Delić je postavljen za njenog komandanta. Tu dužnost obavljao je do 21. jula 2000. godine kada je penzionisan.

U Haagu je osuđen nepravomoćnom prvostepenom presudom na tri godine zatvora po komandnoj odgovornosti. U vrijeme njegove smrti u toku je bio žalbeni postupak.

Preselio je u Sarajevu 16. aprila 2010. godine. Dženaza je obavljena 19. aprila i na mezarju Kovači.

General Delić je doktorirao na temu „Nastanak, razvoj i uloga Armije Republike Bosne i Hercegovine u odbrani Bosne i Hercegovine“. A odlikovan je od Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine najvećim ratnim odlikovanjem “Ordenom slobode” te odlikovanjem “Husein bin Ali” Kraljevine Jordan.