DRUŠTVO | Maj 19, 2021

Svijet je odlučio - protiv Izraela se neće borit oružjem nego zastavama

Ukoliko će Federacija Bosne i Hercegovine reflektovati zastavu Palestine, onda je logično da izraelska zastava osvane u Banja Luci i Trebinju. I da stvar bude još logičnija osvanula je i zastava tzv. Herceg-Bosne i Izraela. Na osnovu ovakvih projekcija, jasno se vidi koja se „strana“ zauzela. Nije toliko entitetu RS stalo do Izraela, koliko mu je protiv Palestine. Svijet je odlučio – protiv Izraela se neće boriti oružjem nego zastavama.

Svijet je odlučio - protiv Izraela se neće borit oružjem nego zastavama

Ovih dana fokus medija je postala tema Izraela i Palestine. Nastupila je podijeljenost svijeta na dva istoimena bloka – za Izrael, i za Palestinu. Ovo bi se moglo svesti na jedan drugi nivo i preformulisati. Blok 1 za Palestinu i Blok 2 protiv Palestine. Ali zbog čega je to tako?

Usljed novonastalih dešavanja na teritoriju Palestine i Izraela, nastala je nova blokovska podjela svijeta. Naime, početak sukoba predstavljao je početak borbe ne samo Palestine za njen i opstanak Palestinaca, ili Izraela za vršenje zločina, već se pokrenula svjetska borba.

Ta svjetska borba, nije klasična borba oružjem već borba zastavama. Oči javnosti su usmjerene na to: koju će zastavu koja država istaknuti. Takva podrška, vjerovatno da nije loša, naprotiv dobra je. Pokazala je spremnost naroda da otvori oči i da pokaže zainteresovanost za prekogranična dešavanja. Za ubijanje, za vršenje zločina.

Sa druge strane takva podrška je igla u plastu sijena. Sve te zastave se vide, vihore se, prenose ih mediji, Palestina za neke zna, Palestinac možda zna. Ali isticanje zastava i protestne šetnje? Da li je to dovoljno? Na primjeru Bosne i Hercegovine, vidjeli smo da nije.

Individualna je volja građana a i njihova sloboda, da pozivaju na odgovornost međunarodne organizacije, zajednicu i države. To nosi veliku odgovornost ali i zahvalnost. Narod ne želi da šuti. I države ne šute, ističu zastave.

Koliko jedna izraelska, palestinska zastava može pomoći? Da li isticanje zastave može spasiti nedužno ubijeno dijete? Da li isticanje zastave može spasiti žene, muškarce koji su nemilo stradali pod rukama neprijatelja. U iskazivanju solidarnosti i empatije može. Ali postavlja se pitanje, koliko su zastave koje su države istakle spasile života? Deset, pet, dva, jedan?? Nijedan.

Pozivanje na konkretnost, na poduzimanje djelotvornih mjera - stagnira.

Nemamo zaustavljeno stradanje, nemamo ni brojnih mladih života koji su život izgubili od onih koji su najviše u historiji u Drugom svjetskom ratu stradali. Upravo su oni ti, koji danas vrše zločine, slične onim zločinima nad njima sprovođenim?!

Sukob Palestine i Izraela, doveo je do „sukoba“ unutar Bosne i Hercegovine. Nakon objave  na Twitteru premijera Izraela Benjamina Netanyahu, u kojoj se zahvaljuje državama za njihovu podršku i stajanje na stranu Izraela, među zemljama kojima se zahvaljuje je zastava Bosne i Hercegovine. Član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović je to negirao, ističući da Bosna i Hercegovina „ne podržava ubistva nedužnih civila u Gazi koje vrše izraelske vojne snage“. Ali možda je Izrael ostao zbunjen. Sarajevska Vijećnica osvijetljena bojama palestinske zastave, Stari most u Mostaru u bojama palestinske zastave, i onda Republika Srpska. Pa Republika Srpska nužno mora biti ono suprotno većinskom dijelu Bosne i Hercegovine. Ukoliko će Federacija Bosne i Hercegovine, reflektovati zastavu Palestine, onda je logično da izraelska zastava osvane u Banja Luci i Trebinju. I da stvar bude još logičnija osvanula je i zastava tzv. Herceg-Bosne i Izraela. Na osnovu ovakvih projekcija, jasno se vidi koja se „strana“ zauzela. Nije toliko entitetu RS stalo do Izraela, koliko mu je protiv Palestine.

Svijet je odlučio – protiv Izraela se neće boriti oružjem nego zastavama.