DRUŠTVO | Mart 12, 2022

Mehmed Proho, predsjednik Unije studenata UNMO: Potrebna je sveobuhvatna reforma visokog obrazovanja

Mehmed Proho, predsjednik Unije studenata UNMO: Potrebna je sveobuhvatna reforma visokog obrazovanja

Mehmed Proho predsjednik je Unije studenata Univerzitetu "Džemal Bijedić" u Mostaru. Dugogodišnji je aktivista, humanitarac, volonter. Pravi primjer aktivnog mladog čovjeka koji je učestvovao u brojnim konkretnim projektima i volonterskim akcijama. Uz svoje sugrađane bio je i u teškim vremenima. U vremenu pandemije korona virusa obilazio je starije i bio na raspolaganju za sve što je trebalo. Tako je i danas. Na čelu je krovne studentske organizacije mostarskog Univerziteta, a u nastavku donosimo razgovor s njim.

Mehmede, na samom početku zahvaljujemo se na izdvojenom vremenu i pozitivnom odgovoru da govorite za naš portal! U samom uvodu naveli smo da ste poprilično aktivna mlada osoba, primjer drugima. Izašli ste iz određene zone komfora i letargije u kojoj se nalaze mnogi studenti i odlučili konkretnim djelima praviti pozitivne promjene u društvu. Prije otprilike godinu dana izabrani ste na mjesto predsjednika Unije studenata Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru, što je na neki način i kruna Vašeg dosadašnjeg aktivizma i volonterskog rada. Možete li nam se na samom početku malo detaljnije predstaviti za našu publiku i opisati šta Vas je to potaklo da budete društveno aktivni i da uzmete veliko učešće u brojnim volonterskim akcijama?

Oduvijek sam pribjegavao volonterskom angažmanu i pozivu. Počevši od raznih organizacija na području Konjica, u okviru kojih sam djelovao kao volonter. Od ranije mi se dopadao poziv volontera, gdje određena (neformalna) grupa ljudi, okupljena oko zajedničkog cilja, djeluje na određenom području. Od aktivnosti na kojima sam imao priliku učestvovati i doprinijeti, posebno bih istakao brojne humanitarne akcije, koje sam zajedno sa kolegama realizovao, kako na području Konjica, tako i šire. Osjećaj kada nekome pomognete na bilo koji način ili uradite nešto za opće dobro, zaista se ne može porediti ni sa čim, niti se može dočarati nekome ko to nikada nije osjetio.Tako da bih na kraju rekao, da me zaista osjećaj zadovoljstva nakon određene aktivnosti/volonterskog angažmana ponukao da nastavim s tim.

Rekli smo već da ste prije otprilike godinu dana izabrani na čelo krovne studentske organizacije na Vašem Univerzitetu. Možete li nam reći da li ste zadovoljni urađenim, navedite nam neke najznačajnije projekte i aktivnosti u ovih godinu dana Vaše studentske organizacije i šta je to na šta ste možda posebno ponosni?

Za predsjednika Unije studenata Univerziteta ”Džemal Bijedić” u Mostaru izabran sam 9. aprila 2021. godine. Na samom početku mandata, postavio sam cilj i plan aktivnosti, koji sam predstavio Predsjedništvu Unije studenata, te isti od prve do posljednje aktivnosti ispunio. Posebno bih istakao osposobljavanje košarkaškog terena u okviru kampusa Univerziteta, gdje je Unija studenata bila inicijator samog projekta. Također, tu su brojne inicijative kako prema Univerzitetu i Senatu Univerziteta, tako i prema Gradskom vijeću Mostar. Od posebnog značaja jeste Inicijativa za finansiranje i sufinansiranje školarina učenicima generacije koju je odobrio prvo Senat, a zatim potvrdio Upravni odbor Univerziteta. Također, održane su mnogobrojne radionice, edukacije i kulturna dešavanja, od kojih smatram posebno značajnim projekat "Kultura i medijska pismenost" koji je proveden u saradnji sa Fondacijom Mozaik. Ono čime se ponosimo i što bi svakako trebala postati praksa svih studentskih organizacija, jeste dodjela Zlatnih plaketa Unije studenata. Zlatna plaketa Unije studenata dodjeljuje se po jednom najboljem studentu na svim fakultetima. Smatramo da se rad i trud studenata mora posebno nagraditi. Kao kruna svih aktivnosti jeste formiranje Unije studenata Federacije Bosne i Hercegovina, gdje je naša Unija studenata jedan od osnivača i inicijatora osnivanja još od samog početka. Kao posljednja aktivnost u prethodnom periodu, jeste posjeta Memorijalnom centru Potočari u Srebrenici, koja je organizovana u saradnji sa Međunarodnim forumom solidarnosti – EMMAUS.

U najavi ovog razgovora kazali ste nam da planirate realizirati i zaista jedan vrlo plemenit projekat koji nas je posebno dojmio, pod nazivom "Studentski iftari". Možete li za našu publiku reći nešto više o tome i evo ujedno iskoristiti priliku da zajedno pozovemo i potencijalne sponzore i donatore da se uključe u podršku ovom hairli projektu?

Studentski iftari su jedan od tradicionalnih projekata koje Unija studenata provodi već godinama. Naime, cilj ovog projekta jeste obezbjediti iftare za studente koji žive van Studentskog hotela Mostar. Prethodnih godina, 107 studenata našeg Univerziteta, koji žive bez svojih porodica u Gradu Mostaru, ali i izvan Studentskog hotela Mostar, imali su osiguran po jedan obrok dnevno. Također i ove godine imamo volju i želju da nastavimo sa ovom tradicionalnom aktivnosti, gdje se broj zainteresovanih studenata povećao na 200. Ovim putem pozivamo sve zainteresovane donatore da pomognu u organizaciji Studentskih iftara, a za sve dodatne informacije, mogu se javiti na broj naznačen na stranici Unije studenata.

Univerzitet "Džemal Bijedić" u Mostaru je najstarija visokoobrazovna ustanova na području Hercegovine. Ove godine obilježavate 45 godina rada i djelovanja. Prije mjesec ili dva imali smo jednu neugodnu situaciju kada je Sveučilište u Mostaru pokušalo falsifikovati historijske činjenice i obilježiti 44. godišnjicu svog rada i postojanja, iako bosanskohercegovačka javnost zna da su počeli s radom u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu. Kako Vi, kao mlada osoba, gledate na to?

To jednostavno možemo protumačiti kao falsifikovanje historije, u okviru koje su preuzete zasluge, postojanost i tradicija Univerziteta ”Džemal Bijedić”. To nije ništa drugo no krađa, koja se javnosti plasira na taj način. Nažalost, u svakodnevnom životu smo pretrpani sličnim primjerima preuzimanja tuđih zasluga, ali te priče se mogu plasirati onima koji ustvari nisu upućeni u datu problematiku. Svi mi jako dobro znamo, kada i kako je nastalo Sveučilište u Mostaru. Visokoobrazovna institucija koja ima svega nekih 20-25 godina postojanja slavi 44. godišnjicu. Šta možemo očekivati od mladih ljudi, kada se akademski građani na taj način igraju sa historijom dodavši sebi 20ak godina postojanja? Mi ćemo nastaviti sa podsjećanjem na historijske činjenice, bez obzira sviđalo se to nekome ili ne, a jedna od njih jeste svakako da Sveučilište nije postojalo sve do agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Spomenuli smo dijelom i nastavni proces na Univerzitetu "Džemal Bijedić". Da li ste kao predstavnik studenata, tačnije predsjednik krovne studentske organizacije, zadovoljni kvalitetom nastavnog procesa na Univerzitetu i na šta se to najčešće odnose zahtjevi studenata? Da li je po Vama potrebna jedna sveobuhvatna reforma Univerziteta? Što se tiče samog izvođenja nastave, zaista mislim da smo univerzitet koji time može biti ponosan.

Prethodne godine su bile zaista teške, kako za sve sfere života, tako i za samo obrazovanje. Zaista mislim da je Univerzitet ”Džemal Bijedić” na ovaj izazov reagovao i više nego dobro. U kratkom vremenskom periodu, osposobljen je sistem za online nastavu, koji i dan danas funkcioniše i više nego dobro. Također, mislim da smo jedan od rijetkih univerziteta, koji je Akademsku 2020/2021, kao i 2021/2022. godinu počeo po sistemu in-class i to 100% u procentima. Također, možemo se pohvaliti i E-unmo sistemom, koji ustvari predstavlja elektronski indeks. To je platforma univerziteta, na kojoj su dostupne sve obavijesti i nastavni materijali, apristup imaju svi studenti. Što se tiče zahtjeva i inicijativa studenata, one se obično odnose na prenos predmeta i uvođenje dodatnih rokova. Također, iskoristio bih ovu priliku da pozovem studente da se uključe u rad Unije studenata, te sa nama podijele svoje ideje o daljim aktivnostima, inicijativama i zahtjevima. Što se tiče reforme Univerziteta, prije bih rekao da nam je potrebna sveobuhvatna reforma visokog obrazovanja. Trenutno visoko obrazovanje je neka srednja vrijednost između Bolonjskog i starog sistema, gdje od oba sistema visokog obrazovanja, još uvijek smo zadržali određene primjese.

S druge strane imamo sve veći broj nekvalitetnih privatnih visokoškolskih ustanova koje stvaraju dodatni problem i narušavaju, odnosno degradiraju kvalitetu obrazovnog sistema u BiH. Kada u obzir uzmemo i sve manji broj studenata, dolazimo do jako lošeg trenda. Da li ste vi, kao Unija studenata, imali neke sugestije ili inicijative na ovu temu?

Nedavno smo pokrenuli priču o kupovini i prodaji diplomskih, seminarskih, završnih i drugih radova, gdje smo poseban akcenat stavili na privatne visokoškolske ustanove. Nažalost, to je trend koji svakim danom uzima sve veću masu studenata, te na taj način dolazi do smanjenja broja studenata na javnim univerzitetima. Svjesni smo činjenice da se svakodnevno susrećemo sa oglasima koji su strašno dobro marketinški upakovani, te sebe dovodimo u situaciju, isplatili li se ustvari truditi , učiti i raditi na javnom univerzitetu ili je jednostavnije na kraju krajeva upisati neku privatnu visokoškolsku ustanovu, koja nam neće dati onoliko znanja koje je zagarantovano diplomom. Tu bih rekao da prije svega do izražaja dolazi cilj studenta. Diploma koju dobijemo nije ništa drugo no kruna svih znanja i vještina koje stičemo u toku obrazovanja. Bez adekvatnog znanja, popraćenog diplomom, ne možemo ništa. Nažalost, veliki broj studenata to ne gleda na taj način, te upisuju privatne fakultete i univerzitete. Zato se i nalazimo u trenutnoj situaciji.

Poštovani Mehmede, srdačno Vam se zahvaljujemo na izdvojenom vremenu i interesovanju da govorite za naš portal. Želimo Vam uspješan rad i u budućnosti!

Hvala Vama na pozivu! Čast mi je i  zadovoljstvo govoriti za Vaš portal, te se nadam da ćemo ovu saradnju nastaviti i u budućnosti!