DRUŠTVO | Maj 10, 2021

PALESTINA U FOKUSU: Kakve po(r)uke mogu izvući Bošnjaci iz statusa Palestine i palestinskog naroda

PALESTINA U FOKUSU: Kakve po(r)uke mogu izvući Bošnjaci iz statusa Palestine i palestinskog naroda

Godine 1947. Ujedinjene nacije odobrile su jevrejskim imigrantima da se nasele na 55 odsto teritorije Palestine, iako su činili samo trećinu populacije ove zemlje.

Jevrejska agencija, koja je predstavljala privremenu vladu do proglašenja državnosti Izraela 1948. godine, odmah je počela da sprovodi strategiju “čišćenja arapske populacije”. Taj plan ostao je upamćen u istoriji pod nazivom “Plan Dalet”. Do 14. maja 1948. godine kada je zvanično proglašena nezavisnost Izraela, većina Palestinaca je protjerana, što od strane vojske, što od paravojnih jedinica.

Tokom Palestinskog rata 1948. Izrael je zauzeo dodatnih 23 odsto Palestine, a do 1967. godine i preostalih 22 odsto. Palestinci koji su ostali u “Svetoj zemlji” praktično su zatvoreni u Pojasu Gaze, Zapadnoj Obali i istočnom Jerusalemu.

Od tada do danas, Izrael drži Palestince koncentrisane u malim, izolovanim regionima,iz kojih da bi izašli Palestinci moraju da prođu veliki broj vojnih kontrolnih punktova, provjera i pravi mali birokratski pakao. Kako Izrael kontroliše sve granice, vazdušni prostor i prirodne resurse, palestinska ekonomija je u pepelu, a dugogodišnja okupacija izazvala je jedino siromaštvo, mržnju i konflikt.

Tokom Palestinskog rata, oko 700.000 Palestinaca je raseljeno, a čak 13.000 ih je izgubilo život. Danas, potomaka palestinskih izbjeglica ima na milione. Na svijetu ima oko 12 miliona Palestinaca od kojih oko 4,8 miliona živi na palestinskim teritorijama – 2,9 miliona na Zapadnoj obali i 1,9 miliona u Pojasu Gaze. Oko 5,6 miliona Palestinaca se vode kao izbjeglice, a 29 odsto njih živi u izbjegličkim kampovima od kojih je 10 u Jordanu, 9 u Siriji, 12 u Libanu, 19 na Zapadnoj obali i 8 u Pojasu Gaze.

Ono što je zanimljivo jeste da je teritorij Palestine trenutno podijeljen na Pojas Gaze i Zapadnu obalu. U Gazi efektivnu vlast ima plaestinski pokret otpora - Hamas, a u Zapadnoj obali druga frakcija Fatah. Rivalstvo između ove dvije političke frakcije vremenom je preraslo u neprijateljstvo i netrepeljivost.

Taj raskol dodatno je destabilizirao Palestinu i palestinski narod, koji se, ionako nenaoružan, supeotstavlja okupatorima svoje zemlje.

U međuvremenu svijet zločine nad palestinskim narodom nijemo posmatra, baš kao što su nijemo posmatrali ili možda čak prešutno odobravali genocid nad Bošnjacima. Iz svega ovoga Bošnjaci moraju izvući po(r)uke i ne dozvoliti da političko rivalstvo preraste u mržnju i da mržnja postane jača od ljubavi prema domovini i narodu.